Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Plastična priroda, Ivan Mamić, Petra Turčić, Ivana Vinković Vrček, Lucija Božičević

Datum i vrijeme:

Mjesto održavanja:
SNIMKE

Vrsta događanja:
SNIMKA - Predavanje

Publika:
5. i 6. razred osnovne škole, 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole, 2., 3. i 4. razred srednje škole

Detalji

Svake godine proizvodimo ogromne količine plastike čija ukupna masa premašuje 400 milijuna tona. Kada bismo to stavili u neke lakše shvatljive okvire, mogli bismo reći da svake godine proizvedemo onoliko plastike kolika iznosi masa 3000 plavetnih kitova. Plastiku koristimo svakog dana, u gotovo svim prilikama, a opet, vjerojatno se rijetko zapitamo gdje sva plastika na kraju završava? Odgovor je: posvuda. U oceanima, u rijekama, na planinama, u tlu, u biljkama i životinjama. Pod utjecajem sunca, vjetra i valova plastika se raspada na milijune milijardi sitnih čestica mikro- i nanoplastike. Te, oku nevidljive čestice, nošene strujanjima mora i vjetra, prijeđu nezamislive udaljenosti i dosegnu potpuno neočekivana mjesta – najveće morske dubine, najviše svjetske vrhove i najzabačenije dijelove svijeta. Na kraju, dospiju u vodu koju pijemo i hranu koju jedemo. Konačno, postaju dio mene i dio tebe, sastavni dio prirode koja nas okružuje. Kako ta – nevidljiva plastika – nastaje, kako utječe na naše zdravlje te što mi možemo učiniti kako bismo smanjili količinu plastike u prirodi, saznaj u ovom zanimljivom predavanju!

p>https://www.youtube.com/watch?v=bMaQ78cAXEs

 

Biografija:

Ivan Mamić: https://nanobiofaces.imi.hr/en/team/ivan-mamic/

Prof.dr.sc. Petra Turčić: https://www.pharma.unizg.hr/hr/o-nama/djelatnici/petra-turcic,434.html

Dr.sc. Ivana Vinković Vrček: https://nanobiofaces.imi.hr/tim/ivana-vinkovic-vrcek/

Lucija Božičević, https://nanobiofaces.imi.hr/tim/lucija-bozicevic/