Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Supermoći umjetne inteligencije: Brže, pametnije, jače u borbi protiv bolest, Ernest Meštrović

Datum i vrijeme:
utorak 23.4.2024., 16:00 - 16:45

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
Predavanje

Publika:
7. i 8. razred osnovne škole i srednja škola

Lokacija (prostorija):
Mala dvorana

Detalji

Predavanje "Supermoći umjetne inteligencije: Brže, pametnije, jače u borbi protiv bolesti" , istražujući kako AI mijenja pristupe otkrivanju i razvoju lijekova. Kroz analizu velikih količina podataka, AI ubrzava otkrivanje novih lijekova i čini dijagnostičke procese bržima i preciznijima. Pored toga, predavanje istražuje kako automatizacija i robotika unapređuju efikasnost, omogućavajući robotima da preuzmu repetitivne zadatke, što dovodi do smanjenja grešaka i povećanja sigurnosti u laboratorijskim uvjetima. Ovaj integrirani pristup ne samo da potiče inovacije u tretmanima već i otvara nove etičke i praktične dileme. Cilj predavanja je osvijestiti učenike o potencijalu tehnologije u medicini i inspirirati ih za karijere u STEM područjima, posebno naglašavajući važnost kemijskog inženjerstva i kemije u budućnosti zdravstvene skrbi. Diskusija o tehnološkom napretku naglašava značaj kontinuiranog učenja i adaptacije na nove alate i metode u borbi protiv bolesti.

Biografija:

Prof. dr. sc. Ernest Meštrović  redoviti profesora na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, trenutno obnaša dužnost prodekana za poslovanje. U svom radu nastoji povezati industrijski razvoj s temeljnim istraživanjima u kojima sudjeluje osobno ili u suradnji s nastavnicima i znanstvenicima Sveučilišta ili javnih instituta, oslanjajući se na više od dvadeset godina industrijskog iskustva, posebice na područjima kemije, kemijskog inženjerstva, farmaceutskih i znanosti o materijalima. Objavio je 70 znanstvenih radova, doprinio razvoju inovacija dokumentiranih u 14 patentnih prijava i dva odobrena  patenta. Patent za nove kristale forme azitromicina osigurao je znatnu tržišnu poziciju PLIVE/TEVE tijekom procesa tranzicije prema generičkom poslovanju.