Festival znanosti - Zagreb

Srijeda, 18. travnja 2018.

Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Argentinska 5, Gajnice
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„14 godina Festivala znanosti u Susedgradu“ – izložba plakata svih dosadašnjih Festivala znanosti u Susedgradu 08:00 do 20:00 Predvorje Galerije „Idealni grad“ Izložba Opća populacija
Tko je izumio?, edukativna predstava Teatra Tirena 12:00 do 13:00 Velika dvorana Kazališna predstava predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Knjižnica Gajnice, Meksička 6
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
U zemlji dinosaura, autori su polaznici Dječjeg Vrtića Vrapče, Grupa Medo, pod vodstvom odgajateljice Snježane Meštrović 08:00 do 20:00 Izložba Opća populacija
Faust Vrančić – izumitelj svjetskoga glasa, Marijana Borić 13:00 do 14:00 Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Geodetski fakultet, Kačićeva 26
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Izložba geodetskih instrumenata, autori: Đuro Barković, Mladen Zrinjski, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Izložba Opća populacija
Mjerenja geodetskim instrumentima, voditelji: Mladen Zrinjski, Đuro Barković, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Savska cesta 18

Zbog prostornih ograničenja u Tehničkome muzeju „Nikola Tesla“ za najave grupa, molimo, nazovite na telefon 01/4844 050; 01/4881 626 ili pošaljite e-poruku na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića pisane baštine – izložba odabrane građe iz fondova hrvatskih muzejskih i galerijskih knjižnica, skupina autora: Komisija za muzejske i galerijske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Franjo Hanaman – izumitelj električne žarulje s volframovom niti – izložba Tehničkog Muzeja Nikola Tesla povodom 140. obljetnice rođenja F. Hanamana 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Mikroskopija, izložba u suradnji Biološkog odsjeka PMF-a i Hrvatskog mikroskopijskog društva, koordinator izložbe: Goran Kovačević 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Pomagala za pisanje Brailleova pisma, mala edukativna izložba Tifološkog muzeja, voditeljica programa: Nina Sivec 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Otkrića u filateliji, izložba HDOFM 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Zelena biciklijada cikloknjižničara – izložba Zagrebačkoga knjižničarskog društva, Radna grupa ZKD Biciklisti 10:00 do 17:00 Stalni postav Izložba Opća populacija
U potrazi za izgubljenim vremenom, autori: Goran Jakšić, Ivana Francišković Olrom, Marina Trpčić, Luka Čorak 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Iz ciklusa meteoroloških otkrića – Kako je Hvar postao najsunčaniji hrvatski otok ‒ 160 godina meteorološke postaje Hvar, autor: Marko Vučetić, urednica: Kornelija Špoler Čanić 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Meteorološko motrenje – meteorološka postaja Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Ana Weissenberger 10:00 do 11:00 Dvorište Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Molekula za zdravu mamu i bebu, voditeljice: Ivana Rumora Samarin, Ines Panjkota Krbavčić i Anja Vukomanović 10:00 do 12:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Mjerenje duljina od drevnih Egipćana do danas, Đuro Barković, Mladen Zrinjski, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 10:00 do 11:00 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako bi Nikola Tesla danas obrađivao voćne sokove?, Anet Režek Jambrak i Danijela Bursać Kovačević 10:00 do 11:00 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Bioraznolikost podzemnih gljiva Hrvatske, voditelj: Željko Zgrablić 10:30 do 11:00 Velika dvorana Radionica 2., 3. i 4. razred srednje škole
Bakterije mliječne kiseline ‒ malene, moćne i izdržljive, Leo Moguš i Anita Slavica 10:30 do 11:30 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Najslađe ledeno otkriće – sladoled, Katarina Lisak Jakopović 11:00 do 11:45 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Metali, metali..., Igor Jajčinović 11:00 do 11:20 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Suvremene metode geodetske izmjere i senzori, Mladen Zrinjski, Đuro Barković, Marina Gudelj, Dorijan Radočaj i Antonio Tupek 11:15 do 11:45 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kameno, bakreno, brončano, željezno... aluminijsko doba?, Franjo Kozina i Zdenka Zovko Brodarac 11:20 do 11:40 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Metali u tvornici čokolade – vesela otkrića, Sandra Brajčinović 11:40 do 12:00 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Jedemo li GMO?, Ivan Krešimir Svetec 11:45 do 12:45 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrića – materijali na bazi željeza – željezni ljevovi, Tomislav Rupčić i Zdenka Zovko Brodarac 12:00 do 12:20 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Uloga zvučnog zida u razvoju zrakoplovstva, Damijan Cerinski, Ladislav Lazić, Martina Lovrenić-Jugović i Jakov Baleta 12:20 do 12:40 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Ionska lebdjelica, Stevče Arsoski i Denis Posilović 12:40 do 13:10 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Moderni lijekovi koji svoje otkriće duguju biljkama, Maja Friščić 13:00 do 14:00 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće ledenog doba, Ljerka Marjanac i Tihomir Marjanac 13:00 do 14:00 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kvantna fizika – otkrića koja zbunjuju um, Robert Pezer 13:10 do 13:50 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo Zemlju uz Copernicus, Ana Kuveždić Divjak i Zvonimir Nevistić 13:30 do 14:15 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće teorije tektonike ploča, pokretača života na Zemlji, Mario Poleto 14:00 do 14:45 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće antibiotika, Sven Pal, Arjana Andrašević Tambić, Marina Payerl-Pal, Silvija Šoprek i Ksenija Krsnik 14:00 do 15:30 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Izdvojeno iz programa Da Vinci 14:15 do 15:00 Mala dvorana Film Opća populacija
AlphaGo – kako umjetna inteligencija „samostalno uči“ geostrateške igre?, Damir Medak 14:15 do 15:15 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
PEL – pokretni ekološki laboratorij za ispitivanje kvalitete zraka, Gordan Golja 15:30 do 17:30 Dvorište Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
tkriće i karakteristike najbolje istražene bakterije, Višnja Bačun-Družina 15:30 do 16:00 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Život u malom, voditelji: Silvijo Vince, Ivan Folnožić, Branimira Špoljarić, Dina Jelenčić, Katarina Marjanović i Antonia Bem 16:00 do 18:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nije pub kviz, nego kviz iz anatomije, voditelji: Mirela Pavić, Hrvoje Lucić, Snježana Ćurković, Zvonimir Budinščak, Lana Zovko, Zvonimir Delać i Lucija Barić 16:00 do 18:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Igla, bazen i valovi – i životinjama treba fizikalna, Zoran Vrbanac 16:00 do 17:00 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
DNK iz biološkog traga, voditelji: Danijel Špoljarić, Ksenija Vlahović, Maja Popović, Sanja Arsenić, Gordan Mršić i Luka Pajurin 16:00 do 18:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće: Pandemija u kartografiji, Miljenko Lapaine 17:15 do 18:15 Mala dvorana Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Slaganje modela molekula, voditelj: Nenad Raos 18:00 do 20:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Women of NASA (edukativne LEGO kockice), voditelj: Hrvatsko interdisplicinarno društvo, Krešimir Čanić 18:00 do 19:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5. i 6. razred osnovne škole
A što je bilo prije Tesle?, voditelji: Katarina Jurišić, Vanja Vučinić i Hrvoje Negovec 18:00 do 19:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Znanstveno obrazovanje 21. stoljeća ‒ od rane dobi u vrtiću do cjeloživotnog učenja: Otkrivajmo i čudimo se prirodi, Dalibor Paar 18:30 do 19:30 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Hrvatski prirodoslovni muzej, Demetrova 1
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Meteoreisenfall von Hraschina ili naprosto Hrašćanski meteorit i njegov značaj, Dragan Bukovec i Biserka Radanović-Gužvica 10:00 do 17:00 Stalni postav Mineraloško petrografskih zbirki Prezentacija Opća populacija
Botanički vrt

Botanički vrt – za obilazak, molimo, najavite se na 01/48 98 066 ili na botgarzg@botanic.hr.

Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Stručno vodstvo kroz Botanički vrt Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Biserka Juretić, Sanja Kovačić, Dubravka Sandev i Vanja Stamenković* 12:00 do 13:00 Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole