Festival znanosti - Osijek

Četvrtak, 19. travnja 2018.

Filozofski fakultet, Lorenza Jägera 9, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkriće Australije i Novog Zelanda, Valentina Markasović, Petra Kolesarić, Sonja Erceg, Petra Sršić i Dubravka Božić Bogović 08:00 do 19:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti i građanstvo
Psiholozi nobelovci, Gorka Vuletić 08:00 do 19:00 Hodnik fakulteta Poster Učenici srednjih škola, studenti, zaposlenici Sveučilišta, građanstvo
Otkrijte značenja novih (sveza) riječi na primjerima iz animiranoga filma „Krš i lom“, Maja Glušac 08:00 do 19:00 Poster Studenti i zaposlenici fakulteta
Jezikom otkrivamo i interpretiramo – jezični krajobraz u javnom prostoru, Tanja Gradečak-Erdeljić, Jadranka Zlomislić i Barbara Kružić 08:00 do 19:00 Hodnik fakulteta Poster Studenti, građanstvo
OTKRIĆE PISMOVNIH ATOMA: ALEF – AZ – ALKAR, Milica Lukić i Vera Blažević Krezić 08:00 do 19:00 Izložbeni prostor na drugome katu (ispred Svečane dvorane) Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće nove riječi, Ana Mikić Čolić 08:00 do 19:00 Poster Studenti i zaposlenici fakulteta
Eksperimentalni roman, Jakov Sabljić i Tina Varga Oswald 08:00 do 19:00 Poster Studenti
Otkriće tiskarskog stroja, Jakov Sabljić i Tina Varga Oswald 08:00 do 19:00 Poster Studenti
Misteriozna otkrića kriptografije, Ana Papić 08:00 do 19:00 Poster Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića prirodom inspiriranih optimizacijskih algoritama, Anita Papić, Jelena Duvančić i Pia Margić 08:00 do 19:00 Poster Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Odjel za kulturologiju, Trg Svetog Trojstva 3, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrivanje nevidljivoga: izbor plakata iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Jelena Mihnjak, Valentina Stantić, Manuela Polak i Ivan Roth 08:00 do 19:00 I. kat Izložba Svi zainteresirani (umjetnici i djelatnici u kulturi; učenici, studenti, doktorandi, znanstvenici i ostali zainteresirani)
4. industrijska revolucija ili industrija 4.0., Marija Tolušić i Ariana Veočić 13:00 do 13:30 P 8 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti
Otkrića i otkrivači, Marta Borić Cvenić i Petra Čurčić 13:30 do 14:00 P 8 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti
Kako do otkrića?, Ivana Bestvina Bukvić i Filip Živaljić 14:00 do 14:30 P 8 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Kneza Trpimira 2B, HR-31000 Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Blockchain – otkriće ili izum?, Ivana Hartmann Tolić, Marina Peko, Petra Đurović 09:00 do 18:00 Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće tranzistora i njegova upotreba u digitalnoj elektronici, Matej Horvat, Tomislav Matić 09:00 do 18:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Odjel za kemiju, Cara Hadrijana 8/A – Campus, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Kako otkriti starost otisaka prstiju, Sivija Šafranko 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Datiranje organskih materijala, Marinela Varaždinac 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće antibiotika, Monika Šoltić i Matija Vladika 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Cedevita, Klara Štingl i Rea Miletić 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Element do elementa – Periodni sustav elemenata, Ana Amić i Ana Matijašević 10:00 do 10:45 P3 Radionica Učenici osnovne škole
Kemija u svakodnevnom životu, Ana Amić, Ana Matijašević i Maja Karnaš 10:30 do 11:15 L4 Radionica Učenici viših razreda osnovne škole
Kemiluminiscencija – otkriće i primjena, Pavo Živković i Silvija Šafranko 10:30 do 11:15 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Tvornica čokolade, Matej Đurković, Josipa Lovrić i Mirna Bjelić 11:15 do 11:45 P3 Radionica Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola
Smiju li pušači piti kavu?, Martina Horvat i Antonija Poplašen 12:00 do 12:30 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Parfemi – božanstveni mirisi ili potencijalni ubojice?, Antonija Poplašen i Martina Horvat 12:30 do 13:00 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Pravni fakultet, Stjepana Radića 13, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
(Be) INSPIRED: inovativno studiranje izbjegličkog i migracijskog prava „online“, Helga Špadina 10:00 do 18:00 Instalacija Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće rada – najbolje ili najgore što nam se dogodilo?, Rajko Odobaša 17:00 do 18:00 Vijećnica Fakulteta Predavanje Studenti, nastavnici, građanstvo
Ekonomski fakultet, Gajev trg 7, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Paleta: Komad drveta koji je promijenio svijet, Davor Dujak i Jelena Franjković 10:00 do 18:00 Aula glagoljice Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrivanje znanja u podacima, Dario Šebalj i Adela Has 11:00 do 12:00 Dvorana 11 Radionica Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Ulica cara Hadrijana 10d, CAMPUS Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića u trenutcima svakodnevice, Bruno Golemac 10:00 do 18:00 Nastavna zgrada, 1. kat Izložba fotografija Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića u ekologiji, Viktorija Baričević, Željko Popović i Irella Bogut 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
10 otkrića koja su se dogodila slučajno, Aurela Štebih, Irella Bogut i Željko Popović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
10 otkrića koja će oblikovati budućnost, Sanja Salopek, Irella Bogut i Željko Popović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Morska otkrića, Sanja Salopek, Irella Bogut, Željko Popović i Vladimir Filipović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Kako je otkrivan svijet?, Aurela Štebih, Željko Popović i Irella Bogut 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Eksperimenti u psihologiji i otkrića o ljudskom ponašanju, osjećanju i mišljenju, Željko Rački 10:00 do 18:00 Nastavna zgrada Poster Studenti
Inovacije hrvatskih izumitelja, Nikolina Milanović, Ljubica Nedić i Zvjezdana Sikra-Golemac 10:00 do 18:00 Upravna zgrada, prizemlje Izložba knjiga Učenici osnovnih škola, studenti
Otkriće glagoljice u današnjici, Nina Mance, Petra Franz i Ivona Ivić 10:00 do 10:45 Učionica broj 1 Radionica Studenti predškolskog odgoja i učiteljskog studija, građanstvo
Pozdrav iz prošlosti – tajne geometrije, Ana Katalenić, Filipa Igrec, Ana Izabela Dasović, Jelena Kišosondi i Sara Horjan 16:00 do 16:45 Učionica 2 Radionica Učenici 4. razreda osnovne škole
OŠ Ljudevita Gaja – Područna škola Sarvaš, Osječka 51, Sarvaš, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Inovacije hrvatskih izumitelja, Nikolina Milanović, Ljubica Nedić i Zvjezdana Sikra-Golemac 10:00 do 18:00 Središnji školski hol Izložba knjiga Učenici osnovnih škola, studenti
Građevinski fakultet, Vladimira Preloga 3, CAMPUS Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Eksplozija – opasnost otkrića, Hrvoje Draganić i Damir Varevac 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Ciljana publika svih uzrasta - predškolska djeca, učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrivanje dvorca Prandau-Mailath u Donjem Miholjcu, Dino Obradović i Tomislav Brusač 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Inovativnost u građevinarstvu, Mario Jeleč i Kristina Strukar 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Učenici osnovnih škola (5. - 8. razred), učenici srednjih škola
Seizmograf – od principa rada do izrade, Ivan Kraus, Gordana Pavić i Marijana Hadzima-Nyarko 10:00 do 13:00 Laboratorij za materijale Radionica Ciljana publika: učenici osnovnih škola
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Trg Ivane Brlić-Mažuranić 2, Slavonski Brod
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Od parnog stroja do pametnih tvornica, Gordana Zeba i Mirjana Čičak 10:00 do 12:00 Predvorje Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Pogled u budućnost – Alan Turing, Mirjana Čičak i Gordana Zeba 10:00 do 12:00 Predvorje Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Izum, ubojica svog izumitelja, Ivan Grgić, Dubravko Šotola i Vjekoslav Šimunović 10:00 do 15:00 Poster Učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića bez kojih svijet ne bi bio isti kao danas, Pejo Konjatić i Mirko Karakašić 10:00 do 12:00 Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Leibniz-Newton calculus controversy – Kako je nastao integral?, Sara Havrlišan i Štefanija Klarić 10:00 do 15:00 Poster Studenti, građanstvo
Dječji vrtić Vedri dani, Ul. Lorenza Jagera 16, 31 000, Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Prirodno pročišćavanje vode, Nika Pavlović i Terezija Berlančić 10:00 do 11:00 Radionica Predškolska djeca
Odjel za fiziku, Gajev trg 6, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrivamo vodu, Maja Varga Pajtler, Tomislav Berač, Kristijan Dragičević, Vanja Đurđenović, Josipa Šumanovac, Ivana Martić i Antonio Tunić 10:00 do 10:45 Predavaonica 67 Radionica predškolska djeca
Odjel za matematiku, Gajev trg 6, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Žene u matematici, Darija Brajković, Katarina Vincetić i Iva Petovari 10:00 do 10:45 Predavaonica 24 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti i svi drugi zainteresirani
Fourierova otkrića, Snježana Majstorović i Una Radojičić 12:00 do 12:45 Praktikum 17, prizemlje Predavanje Studenti, profesori, građanstvo
Izoperimetrijski problem, Zdenka Kolar-Begović, Dolores Begović, Mia Rukavina i Ivana Sokić 14:00 do 14:45 P 24 Radionica Učenici osnovnih i srednjih škola
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Crkvena 21, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrili smo – žene!, Lucija Kuna, Jelena Jakab, Dorotea Bedeković i Meri Reili 10:00 do 18:00 Predavaonica potkrovlje Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Hitna stanja u dentalnoj medicini, Marinko Žulj, Marko Aleksijević, Marko Boban, Jelena Jakab i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica potkrovlje Poster Učenici srednjih škola s područja grada Osijeka
Zdravstvena zaštita u pravnom sustavu Republike Hrvatske, Atila Čokolić, Marinko Žulj, Marko Babić, Marko Boban, Jelena Jakab, Damir Šebo i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica potkrovlje Poster Učenici srednjih škola s područja grada Osijeka
Dentalna fotografija – praktična primjena, Marinko Žulj, Ivan Josić, Marko Boban, Jelena Jakab, Marko Matijević, Zrinka Ivanišević, Damir Šebo i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica potkrovlje Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Učinak PRGF-a na cijeljenje koštanog i mekotkivnog defekta, Davor Jurlina, Matej Karl, Stjepanka Lešić, Marija Pejakić, Martina Vrdoljak, Zrinka Ivanišević i Marko Matijević 10:00 do 18:00 Predavaonica potkrovlje Poster Studenti, građanstvo
Biološka terapija upalnih bolesti crijeva, Marinko Žulj, Ivan Josić, Martina Kučić, Marko Boban, Dubravka Holik, Dina Včeva, Sabina Steiner, Brankica Juranić, Štefica Mikšić i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica potkrovlje Poster Učenici srednjih škola s područja grada Osijeka
Otkrijmo gdje u nama stanuju bakterije, Jasminka Talapko, Magdalena Puškarić, Lidija Galović i Sabina Šabanović 12:20 do 13:05 Predavaonica potkrovlje Radionica Učenici osnovnih i srednjih škola
Otkrijmo gdje u nama stanuju bakterije, Jasminka Talapko, Magdalena Puškarić, Lidija Galović i Sabina Šabanović 13:15 do 14:00 Predavaonica potkrovlje Radionica Učenici osnovnih i srednjih škola
III. Gimnazija
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
„Otkriće“ klavira: Bartolomeo Christofori, Ana Popović i Domagoj Maras 10:35 do 11:20 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
OŠ Retfala, Kapelska 51a, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Istražujemo otkrića, Vlatka Vukić 11:30 do 12:15 Mala dvorana Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
II. gimnazija Osijek, Ul. Kamila Firingera 5, 31 000, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„Otkriće“ klavira: Bartolomeo Christofori, Ana Popović i Domagoj Maras 13:00 do 13:45 Učionica za glazbenu umjetnost Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
I. gimnazija Osijek, Županijska 4, Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
LAVA LAMPA, Dragica Predrijevac, Snježana Novaković i Rebeka Kalazić 16:00 do 18:00 Radionica predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, građanstvo
VULKANI – elektrane budućnosti, Dragica Predrijevac, Snježana Novaković i Rebeka Kalazić 16:00 do 18:00 Radionica Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Odjel za biologiju, Ulica cara Hadrijana 8A, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića novih vrsta u 21. stoljeću, Olga Jovanović Glavaš 17:00 do 17:45 P201 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Gradska knjižnica Slavonski Brod, Trg Stjepana Miletića 12
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Cijepljenje, Štefica Mikšić, Mirjana Raguž, Ljiljana Medved, Ivana Ordanić, Ena Macanga, Mirta Baričević-Suda i Filip Đurasek 18:00 do 19:00 Tribina Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Radio UNIOS, na 107,8 MHz
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Filozofski u eteru (emisija o ljudima i događajima na Filozofskom fakultetu u Osijeku), tema: Otkrića u društvenim i humanističkim znanostima, Jakov Sabljić i Amra Hodžić 19:00 do 19:30 Radijska emisija Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, znanstvenici, građanstvo